Menu

Pewnego razu w Chinach

Mówią, że po trzech tygodniach w Chinach piszesz książkę, po trzech miesiącach artykuł, a po trzech latach pochylasz głowę z pokora wobec własnej niewiedzy i uczysz się dalej. Gdzie na tej skali mieści się blog?

Chińska soft power

jeanpaget

Wygląda na to, że przy okazji powitania Chińskiego Nowego Roku Psa coraz więcej mówi się na świecie o chińskich tradycjach i zwyczajach, z których Święto Wiosny czyli początek księżycowego nowego roku jest najważniejsze. W chińskim kalendarzu to bardziej istotne niż nasza Wigilia, Wszystkich Świętych i 18 urodziny razem wzięte. Jest to jedyny moment w roku, kiedy naprawdę zamiera handel i czas największej na świecie, bo liczonej w miliardach, migracji ludności.

To oczywiście też żniwa dla producentów i sprzedawców ozdób: symboli szczęścia, dekoracji z przysłowiami i życzeniami, wizerunków patrona kolejnego roku oraz czerwonych kopert. Duża część tej symboliki zyskała już wymiar cyfrowy, co widać w zalewie animacji, emoji, czerwonych kopert i rysunków w korespondencji WeChatowej. Kwitnie też produkcja telewizyjna, nie tylko rozsławiona w tym roku rzekomo rasistowskim skeczem gala w telewizji publicznej, ale także reklamy społeczne mające głównie zachęcić dorosłe dzieci do odwiedzenia rodziców podczas tego najważniejszego święta. Z udziałem prezydenta Xi została uruchomiona akcja "Weź mamę za rękę", odwołująca się nie tylko do konfucjańskiej zasady synowskiego posłuszeństwa, ale jak najbardziej bliskich młodym ludziom uczuć niepewności, zagubienia i zwykłej tęsknoty za smakiem domu:  https://www.whatsonweibo.com/chinese-state-media-launch-hold-mothers-hand-campaign-xi-jinping-forefont/

Na WeChat wielu moich znajomych zamieszczało posty relacjonujące drogę do domu, zakończone np. "Zdążyłam, żeby pomóc mamie lepić pierogi!", "W Dalian zimno, ale w domu rodzinne ciepło" itd.

pies

To, co pisałam rok temu, z okazji powitania Roku Koguta, jest nadal aktualne, z tym, że mam wrażenie, że w samych Chinach coraz większą wagę przywiązuje się do sposobu spędzania świąt i darowany "złoty tydzień" wolnego jest rzeczywiście wykorzystywany. No bo jeśli platformy zakupowe ostrzegały, że w ciągu poświątecznego tygodnia będą problemy z dostawami, to rzeczywiście pokazuje zmianę podejścia. Oczywiście byli tacy, którzy zostali w pracy i zarobili wielokrotność zwykłej stawki, ale opowieści o trudnościach ze znalezieniem czasowej opieki dla seniorów w trakcie świąt przedostały się nawet na łamy China Daily.

Tak czy inaczej Chiński Nowy Rok staje się ważnym wydarzeniem także w ogólnoświatowym kalendarzu. Skoro wszyscy z Chinami handlują i coraz więcej jest chińskich inwestycji na świecie oraz chińskich turystów, to inaczej być nie może. I wydaje się, że popularyzacja chińskiej tradycji w taki właśnie sposób trafia na podatny grunt. W sposób oczywisty wymaga to dostosowania przekazu do popularnych gustów, a to pociąga za sobą uproszczenia i kicz. Dotyczy to zresztą zarówno odbiorcy chińskiego, jak i zagranicznego, przy czym ten pierwszy posiada jednak solidny zasób wiedzy na temat zwyczajów, ich pochodzenia, tradycji związanych z danymi świętami oraz znajomość własnej historii. Nie jest łatwo "sprzedać" poezję z dynastii Tang (VII-IX w. n.e.) czy ewolucję stylów kaligrafii, choć oczywiście jest to fascynujące i wciągające. Ostatnio spędziłam pół godziny oglądając film dokumentalny o piśmie blokowym (wynalazek poprzedzającej Tangów dynastii Sui:), z czego najciekawsze było, że nadal są ludzie, którzy specjalizują się w wytwarzaniu tych bloków.

Do czego więc ten przekaz promocyjny (nie lubię tego słowa bardzo) się odwołuje najskuteczniej - ano do tradycji mniej lub bardziej ludowych. A dzięki z jednej strony tysiącom lat historii kultury wysokiej, klasycznej, z drugiej zaś, wielości mniejszości etnicznych z ich różnorodnymi dialektami, zwyczajami, rzemiosłem, kulturą itd. jest masa materiału do wykorzystania. Jak zwykle najważniejsze jest wykonanie.

 malowane_tace

Mam tę z lewej!

Każdy program szkoleniowy, stypendialny czy innego rodzaju krótki pobyt w Chinach zawiera w sobie element popularyzacji kultury. Opiera się to na elemencie językowym (kurs podstawowych zwrotów oraz lekcja kaligrafii) oraz gastronomicznym (najczęściej ceremonia herbaciana z degustacją, do tego lokalne specjalności, albo przynajmniej kaczka po pekińsku). W wersji rozwiniętej może też być krótka lekcja tradycyjnego malarstwa albo wycinanki i lepienie pierogów oraz krótki koncert na instrumentach klasycznych: erhu, pipa. Wszystko to zaliczyłam podczas dwutygodniowego kursu językowego w Tianjin, gdzie na naukę języka poświęcono najmniej czasu. Takie warsztaty są też coraz częściej organizowane za granicą, choćby przy okazji Chińskiego Nowego Roku, przez Instytuty Konfucjusza czy szkoły językowe. Jeśli któraś z tych aktywności wyda się interesująca, można ją potem, zwłaszcza będąc w Chinach, rozwijać, chociaż nie jest tak, że reklamy lekcji kaligrafii będą wisieć na każdym słupie, a kursy malarstwa promować się na We Chat. Trzeba będzie trochę poszukać i okaże się, że za tą elegancką fasadą niekoniecznie jest rozbudowane zaplecze. Dość powiedzieć, że nie ma zwyczaju organizacji kursów językowych dla dyplomatów, i myślę tu o w pełni płatnych kursach. Od dwóch lat słyszę, że zamierza taki kurs, z naciskiem na język biznesowy, uruchomić jeden z wiodących miejscowych uniwersytetów, z pełnym poparciem lokalnych władz. I nadal tylko o tym słyszę.

 Chengdu_teashow

Powyżej: ceremonia parzenia i nalewania herbaty w  Chengdu. Chłopak ma w rękach dzbanki z długimi dzióbkami, z których z dużej wysokości trafia do czarek.

Mam szczęście mieszkać i pracować na południu Chin, w sąsiedztwie prowincji z największym odsetkiem mniejszości. Pisałam wielokrotnie, że elementem wyjazdów służbowych jest zazwyczaj jakiś pokaz miejscowego rzemiosła oraz zawsze degustacja lokalnej kuchni. Celem nadrzędnym jest pokazanie harmonijnego współistnienia różnych grup etnicznych i ich wyjątkowości oraz wkładu w chińską mozaikę. Ostatnio ważny wątek to wydobywanie z ubóstwa, którego mierniki są zapisane w najważniejszych dokumentach partyjnych i rządowych, a dotychczasowe osiągnięcia - imponujące. Akurat w znacznym stopniu mapa ubóstwa pokrywa się z mapą występowania mniejszości etnicznych, więc w prowincjach takich jak Guizhou, Syczuan czy Guangxi jest to jak najbardziej uzasadnione. Ciekawe było posłuchać, jak na północy Guangxi rozwój turystyki i ekologicznego rolnictwa ma zatem realizować dwa cele: popularyzacji tego zakątka Chin i podnoszenia standardu życia miejscowych.

 Sanjiang_jedzenie

 

Oprócz świetnego jedzenia obowiązkowe punkty to poznanie tajników miejscowego rzemiosła i występy artystyczne. Jak większość tego typu przedsięwzięć w Chinach aktywności takie prowadzą instytucje typu QUANGO (quasi-NGO), zakładane, wspierane, programowane i finansowane przez władze lub ich agendy. Najistotniejsze jednak jest zaangażowanie miejscowych, dysponujących umiejętnościami i wiedzą. Często chodzi o zanikające rzemiosła, dialekty, pieśni, klasyfikowane jako niematerialne dziedzictwo kulturalne i wpisywane na krajowe i światowe listy.

Podczas wizyty w powiatach Rongshui i Sanjiang, w regionie autonomicznym Guangxi Zhuang, odwiedziliśmy warsztat, w którym wykorzystywany jest powszechnie tam rosnący bambus. Robi się z niego lampy, torebki, osłonki na czarki. Te ostatnie sprzedawane są potem za krocie w specjalistycznych sklepach z akcesoriami herbacianymi. Obok - warsztat dętych instrumentów muzycznych, także wytwarzanych częściowo z bambusa. Dalej - szwaczki i pracownia biżuterii. Wygląda to wszystko na dobrze zorganizowaną spółdzielnię, zresztą w całkowicie nowych budynkach na tzw. nowym starym mieście, gdzie odtwarza się starą architekturę i z kilku ulic robi centrum turystyczne. Można mieć poczucie, że to jest sztuczne. Ale potem, jadąc przez wsie widać, że kobiety noszą takie ubrania i ozdoby, jak we wcześniej odwiedzanej pracowni, a podczas ludowego spektaklu używane są dokładnie takie instrumenty, jakich produkcji się przyglądaliśmy.

Sanjiang_uczta

Wreszcie występy. Im mniej znana miejscowość tym większa autentyczność. Podczas pobytu w Guangxi oglądaliśmy dwa, jeden w małej wsi, na zbudowanej między domami scenie, z udziałem amatorów, bardzo autentyczny. Była lokalna legenda, muzyka, stroje i taniec. Wieś jest uboga i rolnicza, dopiero co otwarto hotel (z ogrzewaniem, czyli klimatyzacją) i byliśmy ponoć pierwszą lub jedną z pierwszych zagranicznych grup, które zdecydowano się tam zawieźć. Trzy minuty spaceru drogą (asfalt to kwestia ostatnich kilku lat) i jest się wśród pól ryżowych i stawów.

Drugi z występów był w stolicy powiatu, na dużej scenie w amfiteatrze, z udziałem profesjonalistów, efektami dźwiękowymi i świetlnymi, a nawet z grającą w opowieści istotną rolę rzeczką, którą pływały łódki z aktorami. Bo turystyka jest tu motorem napędowym rozwoju, więc się w nią potężnie inwestuje. Dostaliśmy przewodniki z lokalnymi atrakcjami (po angielsku!), jakich gdzie indziej nie widziałam. Same atrakcje rzadko mają opisy angielskie, a szkoda, bo okolica, zamieszkana m.in. przez mniejszość Dong, charakteryzuje się ciekawą architekturą, domami jak na zdjęciu wyżej i zabudowanymi mostami, ma też niewielkie, ale ciekawe muzeum etnograficzne poświęcone wyłącznie zwyczajom, językowi i kulturze Dong.

Rongshui_kobiety

Takie wykorzystanie kultury ludowej mi się podoba. Ktoś może narzekać, że to instrumentalne traktowanie mniejszości i ich tradycji, ale trzeba to widzieć w szerszym kontekście. Po latach ignorowania czy wręcz tłumienia, różnorodność etniczna jest doceniana (z wyjątkiem Tybetu i Xinjiangu, ale to temat do zupełnie innych rozważań), choć oczywiście trudno nie widzieć w tym politycznego celu. Ale tworzenie spółdzielni, wspieranie zespołów ludowych, organizacja występów służy jednak podtrzymywaniu tradycji, która w przeciwnym razie mogłaby zaniknąć. I jakkolwiek krytycznie by patrzeć na centralne planowanie i inne cechy chińskiego systemu, sytuacja materialna ubogich regionów i społeczności się poprawia. A że efektem będzie napływ turystów? Miejscowi widzą w tym korzyści - miejsca pracy w budownictwie, hotelarstwie, gastronomii i usługach. Czy nie zadepczą uroczych pól herbacianych nad Sanjiang to już inna historia. Powiedziano nam, że w 2016 roku 440-tysięczny powiat odwiedziło 8 mln turystów. Sąsiedni - Guilin, jedno z najbardziej znanych miejsc w Chinach - 40 mln. Sanjiang marzy o takich wynikach.

Oczywiście teraz wielkim atutem takich miejsc jest autentyczność, naturalna gościnność i choć tamtejsi tancerze nie koniecznie ruszają się pod linijkę, a śpiewakom czasem zadrży głos, to sympatycznie się to ogląda.. Ale niewiele trzeba, żeby zaszkodzić i przegiąć. Trzymając się tematu występów: pewnie niektórym obiło się o uszy nazwisko Zhang Yimou, fotografika, ale przede wszystkim reżysera (Czerwone Sorgo, Zawieście czerwone latarnie). Oprócz filmów Zhang ma w swoim dorobku wyreżyserowanie licznych widowisk, opartych na lokalnych legendach i zwyczajach, a ulokowanych w najbardziej znanych turystycznie miejscach Chin.

Do Sanjiang Zhang Yimou na szczęście jeszcze nie trafił. W jego wysokobudżetowych spektaklach wszystko jest profesjonalne i z rozmachem. Widziałam trzy jego produkcje, w Yangshuo (obok Guilin), Lijiang i Hangzhou. Yangshuo ma naturalną scenę na rzece, podświetlone skały, rybaków tradycyjnie łowiących z kormoranami. Oczywiście spektakl jest atrakcją masową (widownia na 2-3 tysiące) i trąci kiczem, ale jest jakaś lokalnie osadzona historia (według schematu on ją kocha, ona go nie chce, potem zmienia zdanie, ale zły ojciec staje im na drodze, on idzie na wojnę i dowodzi męstwa na polu bitwy, ale to za późno, bo ona wyszła za innego albo rzuciła się ze zgryzoty do pobliskiej rzeki itd, itp), a kilkuset tancerzy naraz czy setka wypływających harmonijnie rybaków robią wrażenie. Ale kudy temu kiczowi do kiczu Lijiangu i Hangzhou! Oglądałam w tej kolejności, więc naprawdę nie byłam uprzedzona. W Lijiang przedstawienie jest w zamkniętej przestrzeni, w środku lunaparku i obok lokalnej historii (jest prawdziwa burza i chodzenie po wiszącym drewnianym mostku ze stadem żywych osłów), ale dodano już do niego pokazy akrobatyczne i emitowany przed spektaklem wywiad rzekę z Zhangiem, W Hangzhou sceną jest Jezioro Zachodnie, które jest perłą pereł chińskiej turystyki i przedstawienie także miało być perłą w koronie dokonań Zhang Yimou. Może oryginalnie było, ale niestety w 2016 roku Hangzhou gościło szczyt G-20 i na tę okazję umiędzynarodowiono przedstawienie. Teraz jest jakiś lokalny wątek, ale przytłoczony fragmentem Jeziora Łabędziego w wykonaniu dwóch prawdziwych i 20 hologramowych tancerek, Odą do Radości na tle tęczowego hologramu i pieśnią o miłości ojczyzny wykonaną w estetyce rewolucji kulturalnej. Technika robi wrażenie, ale umówmy się, nie o technikę tu chodzi.

 Hangzhou_hologram

Hangzhou_scena

Może też być tak źle jak w skansenie w wiosce opodal Dali. Smutni ludzie na nijakiej scenie, zmuszeni chyba do wykonywania ludowych pieśni, do tego opowieść, prowadzona jedynie po chińsku z lokalnym akcentem, o zwyczajach miejscowych i roli odgrywanej w nich przez herbatę, degustacja tejże, ale to wszystko było takie smętne i bez sensu. Przy takim potencjale regionu wielka szkoda, a jeszcze do tego drogi bilet i mało ciekawe wnętrza oraz szczątkowy sklep z brzydkimi pamiątkami. To jest miejsce, które zrekompensowaliśmy sobie wizytą na targu i zakupami chilli, o czym pisałam przy okazji Yunnanu.

 Xizhou_skansen

Generalnie jednak Chińczycy coraz lepiej radzą sobie z wykorzystaniem kultury i tradycji jako narzędzia budowania swojego wizerunku. Ich soft power jest potężna, choć sami tego tak nie nazywają. Do tego dochodzi tradycyjna medycyna, która trafia na Zachodzie na podatny grunt i moda na Chiny, co widać w popularnym wśród polityków i gwiazd trendzie uczenia chińskiego swoich dzieci, które następnie prezentuje się odwiedzanym lub odwiedzającym Chińczykom (pamiętacie wnuczkę Trumpa z komórki?). Widzę też, że stosunkowo szybko zaczęli rozumieć, że tradycja i historia jest atutem, który może współistnieć z budową nowoczesnej infrastruktury, wzrostem PKB opartym o innowacje i elektrycznymi samochodami. Trzy lata temu podczas jednej z delegacji musiałam domagać się wizyty w lokalnym muzeum a nie na nowych, pustych terenach targowych ("bo one są takie nowe i piękne"). Dziś prawdopodobnie zmieszczono by w programie oba punkty. Oraz obowiązkowo - wieczorny rejs rzeką i podziwianie podświetlonych pagód.

 Liuzhou_wodospad

 

Dalej w Yunnan

jeanpaget

Jako się rzekło, po powrocie z trekkingu w Wąwozie Skaczącego Tygrysa spędziliśmy chwilę w Lijiang. Jest to trochę miasteczko wydmuszka, ale zachowało jednak sporo autentyczności, kicz nie powala od pierwszej minuty, jest sporo restauracji i straganów z miejscowym jedzeniem (z dużym udziałem mięsa jaka i szynki). Jest to szynka typu serrano, suszona i potem krojona z nogi. O ile wieprzowina jest w Chinach jedzona dość powszechnie, o tyle szynki występują w Yunnanie właśnie i w Tybecie, co oczywiście jest uzasadnione klimatem i koniecznością przechowywania żywności w zimie. Zainteresowanym tematem szynki i szerzej Yunnanu polecam znakomitą książkę autorstwa Zhang Mei "Travels trough Dali with the leg of ham". Przeczytałam ją przed podróżą tam i teraz powinnam zrobić to ponownie, znając już miejsca, o których pisze. Zhang Mei organizuje też wyprawy po Yunnanie dla koneserów, szlakami jedzenia m.in. Jak będę miała 10 tysięcy dolarów, na których przepuszczenie zabraknie mi pomysłu, to oferta wyprawy z Zhang Mei będzie jak znalazł.

 Yunnan_ham_cheese1

Plan urbanistyczny Lijiangu jest oryginalny, podobnie jak większość zabudowy i naprawdę można się tam zgubić. Stare miasto (dla pewności ogrodzone i odznaczające się od reszty) jest naprawdę spore i kiedy odejdzie się od głównych dwóch-trzech ulic potrafi pokazać urokliwe oblicze. Jak wtedy, gdy oddalając się od centrum trafiliśmy na warsztat parasolek albo sklepik z autentyczną etniczną biżuterią, jakich już potem nigdzie nie spotkaliśmy. Mieliśmy szczęście widzieć Lijiang o świcie, bez ludzi, a pozytywne uczucia względem niego są też chyba efektem bardzo sympatycznego przyjęcia w zorganizowanym w starym, drewnianym domu hoteliku, prowadzonym przez rodzinę z Tajwanu. Córka właścicieli jest urodzoną hotelarką, gościnną, precyzyjną w informacjach, wczuwająca się w różne potrzeby i chyba nigdy nie chodzącą spać. Ilekroć wystawialiśmy głowę na patio, ona tam była, chyba że akurat szła odbierać z bramy kolejną grupę zagubionych turystów.

Lijiang_motor

Wkoło Lijiang jest sporo wiosek ze starymi świątyniami, oryginalną zabudową, nieco mniej oryginalnymi parkami itp. Są miejsca budowane na, jak głosi podanie, dawnych kurhanach i ołtarzach religii miejscowych, animistycznych, oparty na lokalnych legendach, w których dużą rolę odgrywają rozmaite duchy i bogowie odpowiadający za żywioły i łaskę bądź niełaskę natury. W sumie nic nowego, ale ciekawe, że działalność taka jest aktywnie wspierana przez władze lokalne, a wybudowane parę lat temu skanseny? parki tematyczne? upamiętnienia? są wpisywane na listę miejscowych zabytków i miejsc wartych odwiedzenia. Lepiej tak niż wcale, ale do kwestii pielęgnowania zwyczajów, robienia z nich atrakcji turystycznych i walki z własnymi (chińskimi) paradoksami odniosę się odrębnie, bo ostatnich kilka miesięcy obfitowało dla mnie w rozmaite doświadczenia etnograficzno-antropologiczne.

Baisha_wejscie

W każdym razie jeden dzień poświęciliśmy na objechanie okolicy, co wywołało w nas mieszane uczucia, ze względów jak wyżej, ale mogliśmy zobaczyć nie tylko odtwarzanie starego obrazkowego pisma i produkcję wina ryżowego, ale też znaleźć się na planie filmu z okresu pierwszej republiki lub wojny domowej. Nie skorzystaliśmy z możliwości przejażdżki konno po wąskich ulicach, ale za to w miejscowej restauracji (poleconej przez naszą gospodynię z Lijiang) zjedliśmy fantastyczną żółtą zupę z dyni, kukurydzy i kurczaka zagrodowego. Zupa jest, jak dowiedziono, do odtworzenia w warunkach polskich.

 Baisha_film

 Baisha_kobieta_z_tel

Tak, tak, takie rzeczy na chińskiej wsi. Przy czym o ile chłopcy są w kostiumach (biorąc pod uwagę tysiące filmów o wojnie, które się produkuje co roku w Chinach - wystarczy włączyć dowolny kanał telewizyjny - biznes polegający na produkcji mundurów z epoki musi istotnie przyczyniać się do wzrostu PKB), o tyle pani obok jest ubrana tak, jak i dzisiaj miejscowe kobiety się ubierają. Tylko te welurowe buciki chyba jej sprezentowano, bo normalnie byłaby raczej w kaloszach albo plastikowych klapkach.

Najciekawszą z tych miejscowości jest chyba Baisha, a w niej pracownia, w której dziewczęta wyszywają obrazki. Ale jak wyszywają! Nazywa się to Mu's Family Embroidery School, gdzie pielęgnuje się umiejętność tworzenia prawdziwych dzieł sztuki jedwabną nitką. Są tam i portrety, i Bodhisattva, i zwierzęta wyglądające jak na zdjęciach, i wzory spotykane na thangka, tylko wyszyte a nie namalowane. Oprócz tego obowiązkowe wachlarze, wazony, drzewa itd. Ceny wahają się od ok. 1000 do kilkuset tysięcy yuanów. W środku, co zrozumiałe, nie wolno robić zdjęć. Szkoła (i sklep), co z kolei zupełnie niezrozumiałe i w zasadzie nie do uwierzenia, nie ma profilu na WeChat. Znalezienie ich w internecie jest niemal niemożliwe. Świadczy to, moim zdaniem, o tym, że bardziej niż na przyciąganiu tłumów zależy im na kultywowaniu lokalnej sztuki i kontakcie jedynie z tymi, których to interesuje i się postarają. Jeśli myślałabym o jakichś poważniejszych zakupach sztuki chińskiej, to wyszywane cuda z Baisha byłyby na czele stawki.

Baisha_karpie

A potem pojechaliśmy do Shaxi. Leżąca między Lijiang a Dali miejscowość jest unikatem. Niezadeptana, wymagająca pewnego minimalnego wysiłku logistycznego, aby tam dotrzeć. Trzeba się przesiąść w Jianchuan, ale jeśli się jest bladolicą turystą, zostanie się natychmiast wyłapanym przez kierowcę busika; jeszcze dobrze nie postawiłam stopy na dworcu, a on już tam był, pytając, gdzie są te trzy osoby jadące do Shaxi. Trzy osoby zostały sprawnie zapakowane do busa w towarzystwie kojca z kurczakami, aprowizacji z metropolii dla całego klanu, paru bezzębnych staruszek (możliwe, że moich rówieśniczek) i ku generalnej obojętności. Po 40 minutach zostaliśmy wyrzuceni na krzyżówce, aby następnie w plątaninie uliczek odnaleźć nasz hotelik, w którym chwilowo nie było laobana, czyli właściciela, a zamiatająca podwórze kobieta wprowadziła nas do pokoju, odmawiając choćby zerknięcia w rezerwację, o obejrzeniu naszych paszportów nie wspominając. Był to kolejny nocleg w starym domu, oprócz nas była rozdzielona na dwa pokoje chińska rodzina, śniadań się nie podaje, ale można wypić lokalny bimber na patio, jak właściciel w końcu przyjdzie.

hotel_Shaxi

Shaxi było ważnym przystankiem na herbaciano-końskim szlaku (Tea Horse Trade Route), zostało odkryte na nowo stosunkowo niedawno, z dużym udziałem Szwajcarów, dzięki którym (co obrazuje m.in. wystawa dot. renowacji miasteczka w starej świątyni Xingjiao) restauracja drewnianej architektury odbyła się zgodnie z zasadami sztuki. Dotyczyło to samej świątyni, stojącego naprzeciw niej teatru i niektórych budynków na rynku i wzdłuż głównej ulicy. Rzecz działa się w czasach, gdy o zrównoważonej renowacji z poszanowaniem oryginalnej substancji mało kto w Chinach myślał i tylko splotowi niezwykle korzystnych okoliczności i znalezieniu lokalnych pasjonatów miasteczko zawdzięcza dzisiejszy wygląd. Taki sposób restauracji dopiero niedawno, bo w przyjętym pod koniec 2016 r. 13-tym planie pięcioletnim, został uznany za właściwy i podstawowy. Wzdłuż miasteczka płynie rzeka, której brzegi są w tej chwili pieczołowicie aranżowane, aby stały się spacerowym bulwarem, dokoła są pola kukurydzy, a w okolicy kilka poukrywanych tajemnic, jak świątynia, o której gdzieś się doczytałam i którą ledwo, ledwo udało nam się znaleźć, zaniedbana i pilnowana przez parę staruszków. Jeśli ktoś się podejmie renowacji, będzie cudo, na razie trzeba przedrzeć się przez chaszcze, ale warto, opiekun przychodzi z kluczami i pokazuje wnętrze i drewniane płaskorzeźby na drzwiach, opowiadając o nich, niestety komunikacja łatwa nie jest, bo mówi po mandaryńsku z bardzo silnymi miejscowymi naleciałościami. Nie ma jednak co gadać, trzeba patrzeć, póki jest. Obok świątyni był kiedyś, założony w ramach projektu studenta z Uniwersytetu w Bazylei, ogród zielarski, ale projekt się skończył, student wyjechał i ogród szlag trafił. W każdym razie jak jechać do Shaxi, to szybko, na wypadek, gdyby jednak zdecydowano się zrobić z niego kolejny lunapark.

Shaxi_rynek

Shaxi_plaskorzezba

Shaxi_rzeka

Eh, rozmarzyłam się wspominając Shaxi. Ostatnio pojechali tam, za moją rekomendacją, znajomi Brytyjczycy, spędzili na miejscu kilka dni i byli zachwyceni. Ja mogę tylko żałować, że byliśmy tam tak krótko, no ale celem naszym było zobaczenie jak najszerszego spektrum, a nie przesiadywanie w jednym miejscu i wpatrywanie się w nurt rzeki, choć właściwie czemu nie.

Z Shaxi, znów przez Jianchun, dotarliśmy do Dali. Uchodzące za jedną z pereł Chin miasto jest klasycznym przykładem, jak można zabić autentyczność, zrobić z sympatycznego ponoć jeszcze niedawno miejsca supermarket w parterze rozpostarty na kilku kilometrach kwadratowych. Za główną atrakcję i znak rozpoznawczy Dali uchodzą trzy pagody, które, zwłaszcza główna, wyglądają, jakby murarze zeszli wczoraj z rusztowania. Do liczących sobie ponad 1000 lat pagód, gdyby komuś było mało, dobudowano w ostatnich latach cały kompleks ni to muzealny, ni to świątynny, z gigantycznym Buddą. Completely forgettable, mówi Rough Guide i nie sposób się z nim nie zgodzić.

 Dali_pagoda

Z Dali, gdzie nasz hotel był dla odmiany w nowym budynku, elegancki, estetyczny, czyściutki, pojechaliśmy nad Erhai, wielkie jezioro, i do kilku wiosek-miasteczek, z których najciekawsze było chyba Xizhou ze względu na lokalny targ (o, jakie dobre chilli tam kupiłyśmy!), do zatrzymania się przy którym musieliśmy usilnie namawiać naszego kierowcę. Nie mógł chłop pojąć, po co nam targ, skoro jest takie fantastyczne centrum kultury ludowej, za wejście do którego płaci się jak za zboże i które jest tego absolutnie i całkowicie niewarte.

Lokalną ludność można zobaczyć w zupełnie naturalnych okolicznościach, połazić między straganami, spróbować chilli, tofu na milion sposobów, dojść do wniosku, że są rzeczy, których nie pokazywano w internetach i że dlatego właśnie warto podróżować i starać się choć czasem zejść z utartego szlaku. Yunnan daje takie możliwości. Ze wszystkich dotychczas odwiedzonych regionów Chin najbardziej przypadł mi do gustu (przepraszam, Guangxi, Ciebie też naprawdę lubię!), choć nie widziałam jeszcze nawet połowy i południowy zachód czeka.

 Erhai_kobieta_na_motorze

Yunnan jest inny

jeanpaget

"I można było zauważyć, dotknąć, poczuć ten moment, kiedy opuszcza się Chiny Han". Tak mi kiedyś powiedział znajomy z długim doświadczeniem w Chinach, opisując swój wyjazd do Yunnanu. Dobra, dobra, pomyślałam sobie, Ładnie powiedziane, ale mało prawdopodobne, trzeba sprawdzić. No cóż, nie powiem, że błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli, bo do Yunnanu jechać po prostu trzeba. Żeby zobaczyć, poczuć, dotknąć i spróbować.

Wyjazd do Y. był od dawna zaplanowany i czekał na dobre towarzystwo, bo jakkolwiek lubię podróżować sama, to odkrywanie nowych miejsc zawsze jest ciekawsze, gdy się to robi zespołowo. Poza tym ma walor motywujący, bo kiedy jeżdżę sama, to a to nie zapytam, a to nie spróbuję, a wypychana do przodu jako posiadająca w jakimś stopniu opanowany język miejscowy nie miałam wyjścia, jak tylko dowiadywać się: z czego to jest zrobione, a do czego służy, a jak się nazywa, a w ogóle to robak czy warzywo? No i było super. Dobre towarzystwo zapewniła moja siostra rodzona wraz z partnerem, którzy w zasadzie powinni być współautorami tego wpisu, no ale temat mamy przegadany, więc piszę za siebie oraz per procura.

 rensheng2

A najlepsze było to, że naprawdę trafiliśmy do Chin nie-Han. Yunnan jest prowincją z najwyższym procentem mniejszości etnicznych (Miao, Bai, Dong, Naxi, Zhuang...), które zazwyczaj dzieli z sąsiadami. A są to nie tylko chińskie prowincje: Tybet, Sichuan, Guangxi Zhuang czy Guizhou, ale także Birma, Laos i Wietnam. Nie podejmuję się podawać dokładnych danych, bo one są niespójne, ale istotna jest widoczność. Nadmienić przy tym należy, że elementem dystynktywnym są stroje i nakrycia głowy, które są bardzo często noszone na co dzień. Nie znaczy to, że nie istnieją skanseny i centra kultury ludowej jak z najgorszego koszmaru (we have it covered), gdzie miejscowi, niekoniecznie należący do danej mniejszości, ale za to w potrzebie gotówki (patrz: studenci) przebierają się i udają Miao czy Bai z dziada pradziada, tańcząc, dziergając lub najczęściej pozując do zdjęć. Dziergać jednak trzeba się nauczyć.

Po upływie ponad trzech miesięcy od powrotu z Yunnanu przejrzałam zdjęcia i okazało się, co nie jest niespodzianką, że im bardziej skansen i cepelia, tym zdjęć mam mniej. A im mniej turystów i kiczu, tym ciekawiej, skutkiem czego o Dali to Państwu wiele nie opowiem.

Zaczęliśmy w Kunmingu, czyli położonej w części środkowo-wschodniej stolicy Yunnanu, skąd można w miarę sensownie dolecieć lub dojechać do wszystkich części prowincji. My zdecydowaliśmy się tylko na jej część północno-zachodnią, bliższą Tybetowi i Sichuanowi. Południe, a zwłaszcza okolice Xishuangbanna, to prawdziwe tropiki, ze słoniami i kwiatami we włosach. Jako baza wypadowa Kunming jest ok, na zwiedzanie wystarczy jeden dzień, może dwa. Stara część jest dobrze utrzymana i/lub zrewitalizowana, jest kilka uroczych zakątków, np. świątynia Yuantong, trochę niezłego jedzenia, choć nie dane nam było zjeść słynnego makaronu "niesionego przez most" (guoqiaomian), bo jak byliśmy głodni, to go nie było, a jak nań trafialiśmy, to zaraz po posiłku. Zjedliśmy natomiast absolutnie odjazdową rybę z kiszonymi warzywami, wzorzec suancaiyu z Kunmingu, taka ma być zawsze, żądajcie w szanujących się chińskich knajpach.

 Kunming_swiatynia

Kunming był zresztą jedynym miejscem, gdzie mieszkaliśmy w hotelu bez duszy. Wszystkie pozostałe miejsca (Luguhu, Lijiang, Shaxi, Dali) były uroczymi, niewielkimi, rodzinnie prowadzonymi hotelami, raczej B&B czy butikowymi. Dwa w starych domach (Lijiang, Shaxi), dwa w ganz nowych budynkach (Luguhu, Dali), sympatycznie urządzone, z obrotnymi, młodymi i zazwyczaj mówiącymi płynnie po angielsku menadżerami. Służę kontaktami, gdyby się ktoś wybierał.

Zaczęliśmy od Luguhu, z krótką przesiadką z nocnego pociągu na autobus w Lijiangu. Jezioro Lugu (czyli Luguhu właśnie) było jedną z kilku rozważanych opcji, dopóki mój etnicznie chiński kolega z europejskim paszportem nie zapytał, czy skoro do Yunnanu, to rozważamy Luguhu? A ponieważ mu ufam, bo łączy znajomość Chin z europejską wrażliwością i ciekawością oraz szacunkiem dla autentyku, to decyzja została podjęta i tak wylądowaliśmy nad Lugu, jak się okazało, po jego syczuańskiej stronie. Nie nadużywając wielkich kwantyfikatorów jest to miejsce, które w Chinach najbardziej mnie ujęło i do którego byłabym gotowa wrócić na dłużej.

Luguhu_mokradla

 Luguhu_drzwi

 Luguhu_zbieracze

Jeśli ktokolwiek, kiedykolwiek cokolwiek słyszał o Luguhu, to prawdopodobnie o matriarchalnym plemieniu Mosuo. Jest to prawidłowe skojarzenie, choć wokół obrzędowości i historii Mosuo narosło sporo legend. Tam czy siak, rzeczywiście praktykowane tam są związki luźne, gdzie mąż i żona mieszkają osobno, a kobieta jest głową rodziny. Jest temu m.in. poświęcone bardzo sympatyczne muzeum na syczuańskim brzegu jeziora. Jest świątynia opodal. Są drewniane mostki ciągnące się kilometrami wzdłuż brzegu i w poprzek jeziora. Objechanie całego jeziora zajmuje kilka godzin samochodem, autobus do/z Lijiang odchodzi z części położonej w Yunnanie. Trzeba się liczyć z koniecznością wynajęcia prywatnego samochodu z kierowcą celem objechania, co tanie nie jest. Alternatywą jest rower, trasa jest w części tylko płaska, no i wypadałoby mieć dwa dni co najmniej, żeby uczciwie jezioro objechać. Jest tam trochę atrakcji, ale bez przesady, nie po atrakcje się tam jedzie. Można spacerować, trekować, spróbować lokalnego jedzenia (które naprawdę różni się od szeroko pojętej kuchni chińskiej), można pływać po jeziorze i to w zasadzie tyle. Jest tam wspaniałe powietrze, czysta woda i chillout.

 Luguhu_choragiewki

 Luguhu_kobiety1

 Luguhu_flisacy

Jest Luguhu przedgórzem Tybetu, stąd obok innych twarzy i strojów widać mnogość buddyjskich flag, występujących w tybetańskiej wersji. Wjazd do Tybetu pozostaje pewnym wyzwaniem, dla niektórych grup zawodowych (w tym mojej) niedostępnym, ale podróżując po Yunnanie i Sichuanie w zasadzie już jest się w Tybecie, jako krainie, nie jako regionie administracyjnym. Yunnan w ogóle wydaje mi się jednym z najlepiej ogarniętych pod względem turystyki rejonów Chin. Po pierwsze jest dobra i zróżnicowana oferta noclegowa, jest transport, występuje, choć nie masowo, znajomość angielskiego i gotowość porozumiewania się w nim. Wielu zachodnich podróżników zaczynało swoją przygodę z Chinami, a często i na nim ją kończyło, ale opisy Shangri-la nie wzięły się z niczego. W późniejszych latach, czyli w 80-tych i 90-tych XX wieku, do Yunnanu trafiło sporo cudzoziemców, walnie się przyczyniając do popularyzacji tego miejsca, powstania oferty turystycznej, opisania i przybliżenia Yunnanu. Zresztą nie tylko cudzoziemcy - także wielu Chińczyków uważa region za odpowiednik naszych Bieszczad (a gdyby tak p.. tym wszystkim i wyjechać w Bieszczady) - większość właścicieli hoteli w Lijiangu czy Dali pochodzi spoza Yunnanu.

 lodzie_Luguhu

Z Luguhu wróciliśmy do Lijiang, aby zaraz potem wyruszyć na trekking do Wąwozu Skaczącego Tygrysa. Wąwóz jest okrzyknięty jednym z najwspanialszych trekkingów świata, a na pewno Chin. Nie mając wielkiego porównania trudno mi z tym polemizować, ale jednak chyba może aczkolwiek niekoniecznie. To znaczy, trasa jest ok, widoki, jak się już straci z oczu (i z uszu) budowę tamy i drogi szybkiego ruchu na zboczu góry, nawet całkiem całkiem, ale może bez przesady z tym zachwytem. Przede wszystkim jednak, nie wierzcie, ah, nie wierzcie temu, co czytacie na amerykańskich blogach. Tam jest napisane, że Tygrys jest awesome i wonderful oraz breathtaking, ale również napisane jest, że najgorszą, ale to naj-gor-szą jego częścią jest tzw. 28 skrętów (28 bents). Otóż dla kogokolwiek, kto kiedykolwiek postawił nogę na górskim szlaku typu Tatry, jest to dalece najmilszy i ukochany kawałek całej trasy. Jest on albowiem niewybetonowany. Jest to ścieżka o skali trudności, bo ja wiem, Kościelca, nie za długa, nawet ciężko się tych 28 skrętów doliczyć. A zaczyna się wszystko na budowie wspomnianej wyżej tamy i drogi szybkiego ruchu, wiedzie po betonowych platformach, przez stragany ze sprzedawaną przez ludność miejscową marihuaną. Pół godziny idzie się asfaltem, potem trochę połoniną i przez las (dość ostro i to jednak jest prawie 3000 m. npm.). Potem przerwa na lunch, następnie beton, potem 28 bentów, a potem po płaskim i wtedy można zacząć podziwiać.

 Tygrys_gry

Normalny turysta robi przerwę około połowy, jest najpierw jeden guesthouse, po półtorej godzinie wioska z kilkoma kolejnymi, wszystko jako odcinek Middle, my przeszliśmy do wioski, aby zażyć noclegu w opustoszałym dwupiętrowym baraku, lekko to było spooky, ale widok rano na górę obłędny. Gdyby ktoś się wybierał, to należy zatrzymać się w Tea-Horse cośtam Guesthouse i rozkoszować zachodem słońca na tarasie. Tej wsi, w której byliśmy, chyba jednak nie rekomendujemy, choć przeżyliśmy, a ja nauczyłam synową właściciela obsługiwać płatności na WeChacie, choć nie wiem, jak tego dokonałam, skoro ja nie mówię w lokalnym narzeczu, a ona po mandaryńsku, ale nocleg i jedzenie zostały skutecznie opłacone.

Tygrys_zbocze

Potem już jest z górki i jest to chyba najbardziej urokliwa widokowo i nie męcząca wysiłkowo część trasy. Tak, to co widać powyżej w połowie zdjęcia to jest ścieżka. Bardzo ciekawe formy skalne, zielono, rzeka w dole. Schodzi się po jakichś dwóch godzinach do Tina Guesthouse, które jest centrum wszystkiego. Można stamtąd wracać do Lijiangu albo jechać lub iść do Shangri-la.

Można też, w oczekiwaniu na autobus, zajść do miejscowej knajpy (których jest kilka) i zamówić racuchy z serem z mleka jaka, herbatę z żeńszeniem, placki z miodem, sałatkę z tegoż sera z pomidorami itd. Zamówiliśmy to wszystko i wszystko było pyszne, choć odrobinę może monotonne, no ale nie ma co narzekać, nie codziennie je się racuchy z serem z mleka jaka. Tam też, nad racuchami, snuliśmy refleksję, że może jednak trzeba było do Shangri-la, ale może ona jednak przereklamowana, a na pewno nieautentyczna (bo odbudowana po pożarze sprzed kilku lat, który doszczętnie strawił drewnianą zabudowę miasteczka). Z perspektywy odwiedzin w Dali uważam, że należało jechać do Shangri-la jego (Dali) kosztem, no ale to dzisiaj wiem. Albo zostać w Yunannie trzy dni dłużej, bo nikt nie kazał ograniczać się do 10 dni.

 yak_dumplings1

A o tym, dlaczego nie do Dali, a za to do Shaxi, będzie w następnym wpisie. Na który, mam nadzieję, nie trzeba będzie czekać kolejny kwartał.

Sprawy przyziemne czyli sztuka kucania

jeanpaget

Zupełnie nie wiadomo kiedy przyszła zima, charakteryzująca się nadpodażą cytrusów, zalewem puchowych kurtek w Uniqlo oraz faktem, że nie zarywając nocy nie mogę obejrzeć na BBC wiadomości prowadzonych przez mojego ulubionego Matthew Amroliwalę. Zaczynają się o północy tutejszego czasu, a ja się ostatnio dobrze prowadzę i o tej porze to już raczej zasypiam.

Przebrnęliśmy jakoś przez październik, który upłynął pod znakiem XIX Zjazdu Komunistycznej Partii Chin, a któremu towarzyszył internetowy blackout. Nawet w biurze nie mieliśmy sieci przez kilka dni, nie mówiąc o zapinaniu VPN. W tej sytuacji pozostawał w zasadzie niezawodny internet w chińskim telefonie, ze wszystkimi jego ograniczeniami oczywiście. Inna sprawa, że im dłużej tu jestem, tym lepiej rozumiem, że można doskonale sobie radzić z tym, co jest dostępne, o ile się opanuje sztukę kupowania w chińskiej sieci, ściągnie tutejszą aplikację muzyczną (na której jest prawie wszystko), nauczy wyszukiwania na Baidu itd. Po WhatsAppie padł Skype, nie można go już zainstalować ani aktualizować. Ale jest WeChat, który całkowicie zdominował chińskie życie i bez którego trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie, choć oczywiście jest to możliwe. Ale to nawet nie jest tak jak z FB poza Chinami. Bez niego można żyć. Tymczasem WeChat to nie tylko komunikator i tablica ogłoszeń, ale coraz bardziej portfel, repozytorium zdjęć i filmów, skrzynka pocztowa (ale nie e-mailowa - ta forma komunikacji jest tu w zaniku).

 squat_Shaxi

Taki nawet sformułowałam postulat względem programów nauczania języka chińskiego, otóż należy bezwzględnie i na wczesnym etapie wprowadzać narzędzia niezbędne do nawigowania i obsługi zakupów oraz usług on-line. Gdyby zrobić konkurs na najczęściej używane zdanie w Chinach A.D. 2017 byłoby to "Kuaidi dao le" czyli "Kurier przyjechał".

Ale ja nie o tym. Już od dawna chciałam napisać o jednym z elementów życia w Chinach, który ma bardzo podstawowy charakter, a mianowicie o toaletach. Tak, tak. O chińskich toaletach. Boicie się? To padliście ofiarą wrogiej propagandy. Toalety bowiem są przede wszystkim dostępne (rzadko w odległości większej niż kilkaset metrów od siebie), w przeważającej większości czyste, zaopatrzone w bieżącą wodę (rzadziej papier) i dobrze oznakowane.

 toilet_Hainan1

Metro kantońskie wydało i dystrybuuje ulotkę o dostępności toalet na trasie, wszystkie stacje na nowych liniach są zaopatrzone w toalety, a ostatnio także w przewijaki dla niemowląt. W każdym parku (gdzie jak wiadomo każdy szanujący się Chińczyk spędza mnóstwo czasu) i przy siłowniach ludowych, wszędzie tak, gdzie ludzie się zbierają, są toalety. W centrach handlowych bardziej luksusowe, na deptaku nad rzeką bardziej podstawowe, ale też coraz nowocześniejsze. I oczywiście bezpłatne. Jeśli ktoś pobiera opłaty to za paczkę chusteczek. Jest tu bowiem rzeczą oczywistą, że możliwość skorzystania z toalety jest podstawowym prawem człowieka. A, czy wspominałam, że na WeChat jest miniapka lokalizująca najbliższą toaletę?

 metro_toalety

Kilka dni temu, przy okazji Światowego Dnia Toalet (tak, jest taki, obchodzony 19 listopada), Chińskie Stowarzyszenie Turystyki Krajowej ogłosiło kolejny etap "toaletowej rewolucji", dzięki której od 2015 w renowację i instalację 68 tysięcy toalet zainwestowano 20 miliardów yuanów (ok. 11 mld PLN). Teraz w latach 2018-2020, przede wszystkim w miejscach atrakcyjnych turystycznie, unowocześnionych lub stworzonych od zera będą 64 tysiące punktów. To oczywiście jest świetna wiadomość, ale narzekanie na to, co już jest, uważam za mocno przesadzone. Język chiński zna zresztą kilka określeń na toaletę, najczęściej jest to "xi shou jian - miejsce mycia rąk", "wei sheng jian - miejsce higieny" lub "hua zhuang shi - pokój do makijażu", rzadko "ce suo - ubikacja". Co ciekawe, jeśli toaleta występuje pod nazwą ce suo, będzie zazwyczaj w gorszym standardzie niż ta, do której kieruje napis xi shou jian. Chyba że jak ta poniżej, jest wprawdzie "toaletą publiczną", ale przyjazną środowisku.

 toaleta_deptak

Mam tylko nadzieję, że nie będą one na siłę "uzachodniane", bowiem najważniejszą zaletą miejscowych przybytków higieny jest to, że wymagają one kucania. Jestem absolutnie przekonana i w tym przekonaniu nieodosobniona (znakomity artykuł podesłany przez siostrę tu: https://quartzy.qz.com/1121077/to-solve-problems-caused-by-sitting-learn-to-squat/), że jest to postawa naturalna i właściwa fizjologicznie. Nie mówiąc o tym, że toalety kucane dużo łatwiej utrzymać w czystości, wystarczy przelecieć szlauchem. Tutaj zresztą, pewnie ze względu na klimat, bardzo często można spotkać skierowane na podłogę dmuchawy, które suszą podłogę i zapobiegają roznoszeniu wody i poślizgom.

Na jednej z licznych konferencji biznesowych, w których namiętnie uczestniczę, dowiedziałam się, że Chiny są nie tylko (to oczywiste) największym na świecie producentem toalet, ale że dostarczają najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenia na rynek japoński. Kto był w Japonii lub Korei Płd. wie, o czym mówię. Otóż być może Japończycy również potrafią kucać, ale używają toalet w stylu zachodnim, wyposażonych w podgrzewane siedzisko, oprawę muzyczną, opcje dostosowywania kąta nachylenia oparcia itd. Oprzyrządowanie japońskiej toalety wygląda jakby trafiło do niej przez pomyłkę ze stacji kosmicznej (nie pomaga fakt, że zazwyczaj opisane jest tylko w języku miejscowym). Najtrudniej jest w tym wszystkim znaleźć spłuczkę. Aczkolwiek wynalazek poniżej, gdzie woda z mycia rąk zasila rezerwuar, uważam za genialny.

 Japonia_toilet

W każdym razie dyskutant na konferencji zżymał się, że oto Chiny wysyłają taki innowacyjny i technologicznie zaawansowany produkt do Japonii, a nie potrafią zagwarantować przyzwoitego standardu toalet na własnym gruncie.

Oczywiście toalety zwane "zachodnimi" się upowszechniają (w hotelach, lepszych centrach handlowych), co skutkuje koniecznością prowadzenia kampanii edukacyjnej jak ich używać, ale tu akurat uważam, że Chiny powinny pozostać przy azjatyckiej specyfice i nie wprowadzać ich na siłę. A turysta przeżyje, tylko musi poćwiczyć kucanie. Rzeczywiście ta umiejętność w świecie zachodnim, a raczej bogatym, zanika, podczas gdy w Azji jest nadal powszechna. Ułatwia zresztą nie tylko korzystanie z toalet. Któregoś razu na zajęciach jogi okazało się, że nasza chińska koleżanka, która zazwyczaj ma problemy z prawidłowym wykonaniem asan, w przeciwieństwie do nas bez wysiłku weszła w taką pozycję, której my, dość sprawne trzy Europejki, wykonać nie byłyśmy w stanie. Jej istotą było bowiem zapanowanie nad grawitacją przy kucaniu na pełnych stopach.

 squat_Sulawesi

Tu podpowiedź toaletowa, choć do zastosowania raczej przez kobiety, kucanie w butach na niedużym obcasie rozwiązuje problem równowagi.

Azjaci nie przestają mnie zadziwiać umiejętnością pozostawania w przykucnięciu przez długi czas. Przeglądając zdjęcia z różnych krajów regionu co i raz natykałam się na uwiecznionych na nich w pozie w kucki sprzedawców na targu, kierowców czekających na klienta, dzieci, seniorów. Indonezja, Birma, Chiny czy Wietnam, Indie czy Sri Lanka, jest to całkowicie naturalne.

 squat_targ_2

 squat_Birma

A jeźdźcy z pierwszego zdjęcia kucali (choć trochę oszukiwali, opierając się o głaz) w Yunnanie, w małej, uroczej miejscowości Shaxi. Yunnan był bardzo wysoko na mojej chińskiej bucket liście i udało mi się choć częściowo (centrum i północ) go zwiedzić, bardzo bym chciała tam wrócić i pojechać na południe, bo to dwa zupełnie inne światy, choć w ramach tej samej prowincji. Odhaczyłam też Hangzhou, z jego słynnym Zachodnim Jeziorem i plantacjami herbaty Longjing, bez nadmiernych zachwytów. Ale o tym może w kolejnym odcinku. Póki co, kucamy.

Dynamika zmiany level PRC

jeanpaget

Już się obawiałam, że całkiem zniknęła. Nie byłoby w tym w końcu nic dziwnego. Znikają sklepikarze, znikają całe domy, dlaczego nie miałaby zniknąć sprzedawczyni pietruszki na garażowym stoisku. Nasza dzielnica uczestniczy w pilotażowym planie rewitalizacji, odpicowywane są kolejne domy i uliczki, więc handlujący mrożonkami, kurzymi łapkami i plastikowymi miednicami mogą po prostu nie pasować do koncepcji. Na przełomie roku otwarto dla zwiedzających wybudowany wśród slamsów kompleks muzeum opery kantońskiej. Poza samym miejscem (kiedyś tam była opera) wszystko tam jest nowe, najwyższej próby klasyczna architektura lokalna, elegancki ogród, eleganckie muzeum, sale koncertowe, w podziemiach parking na kilkaset samochodów. Obiekt z jednej strony ma zniszczone, częściowo opuszczone domy, z drugiej bloki, będące godną reprezentacją stylu wczesnych lat 90. Jak się dobrze wykadruje, to można uchwycić trzy epoki. O, tak jak tu, choć najbardziej zdegradowane i opuszczone domki są niewidoczne, bardziej po prawej:

opera1

Zaraz obok zdarzyło się natomiast coś zaskakującego. Zrewitalizowano starą uliczkę, zachowując część oryginalnej konstrukcji, co więcej, pokazano zakres prac i renowacji na zdjęciach wyeksponowanych na murze. Zrobiło się tam bardzo elegancko, otwarto małe kafejki z vintage'owymi włoskimi ekspresami i restaurację serwującą dania z ziemniaka na 100 sposobów. Są też weekendowe targi rękodzieła, warsztaty, dom przodków Bruce'a Lee (nigdy tu nie mieszkali), generalnie jest nieco hipstersko, ale stylowo. Przy okazji konferencji o rewitalizacji dowiedziałam się od architektów, którzy pracowali przy tym projekcie, że to pierwsza i pilotażowa taka realizacja w Kantonie. Taka, to znaczy odchodząca od zasady, że najpierw się wszystko burzy, a potem odbudowuje od zera, z nowych materiałów, unowocześniając gdzie się da. Okazuje się, ku radości urbanistów, historyków i architektów, że już można, bo taki sposób rewitalizacji został zadekretowany w 13. planie 5-letnim. I jak tu nie wierzyć w moc centralnego planowania.

 lampiony2

A wczoraj poszłam na zakupy do naszego dzielnicowego malla. Samo w sobie nie jest to szczególnym wydarzeniem, ale mogłam zaobserwować jak zmienia się asortyment i wyposażenie sklepu wraz z gentryfikacją (no, to może trochę na wyrost powiedziane) okolicy i oddaniem do użytku nowego kompleksu apartamentowców po przeciwnej stronie ulicy. Mamy tu spory sklep, głównie spożywczy, chemia, drobne AGD, hongkońskiej sieci Park'n'Shop. Od zwykłego spożywczego odróżnia go obecność importowanych produktów, których w dodatku jest coraz więcej. Z bardziej zawodowej niż konsumenckiej ciekawości śledzę ten trend w moim małym laboratorium, jakim jest ten stosunkowo często odwiedzany P'n'S i tak, polskie produkty też tam są, od tej wiosny jabłka, wcześniej herbaty (w Polsce konfencjonuje się chińską, ale przede wszystkim indyjską i lankijską czarną herbatę na rynki światowe), plastikowe serki z polskiej fabryki President. W sklepie tej samej sieci, ale z wyższej półki (obecnym w takich bardziej eleganckich mallach w centrum) są już niemal wyłącznie produkty importowane. Chińczycy uwielbiają swoje jedzenie i swoją kuchnię, prawie nie jedzą w domu, ale kiedy przychodzi do zakupów są wybredni i większe zaufanie okazują importowanemu mleku (zwłaszcza w proszku), słodyczom, coraz częściej też owocom i warzywom. Poza tym zwłaszcza tu na południu, tradycyjnie otwartym na świat i gotowym na próbowanie nowości na tyle, na ile Chińczyk w ogóle może być na to gotowy, rośnie zainteresowanie importowaną żywnością.

Wraz ze zmianą asortymentu przyszło też przemeblowanie sklepu, jakiś pomysłowy manago pozamieniał wszystkie działy tak, że przez najbliższe tygodnie będziemy szukać, co gdzie jest tym razem. Zmieniła się też ekspozycja, warzywa, poukładane dotychczas w porządne skrzynki na prostokątnych, pojemnych straganach, zwisają malowniczo z porozrzucanych tu i ówdzie wysepek. Ja akurat zakupy warzywne i tak ograniczam tam do rzeczy niedostępnych na targu, takich jak choćby biała cebula (na targu jest tylko fioletowa) czy rzodkiewka (na targu - wyłącznie długa, biała rzodkiew luobo czyli daikon).

Ale to jeszcze nic. There are nine million bicycles in Beijing, śpiewała dekadę temu Katie Melua, choć wówczas całe Chiny ekstatycznie rzucały się na samochody, zapominając o jednośladach. Kiedy tu przyjechałam, owszem, ludzie jeździli na rowerach, najczęściej starsi ludzie, na starszych, wysłużonych rowerach. Młodzież natomiast... hm, no właśnie, co robiła młodzież? Jesienią ubiegłego roku nagle uruchomiono rowery miejskie. Niemal równocześnie weszły cztery firmy z aplikacjami do obsługi rowerów i pojawiły się setki tysięcy pojazdów w różnych kolorach. I nagle, z dnia na dzień, wszyscy wsiedli na rowery. Opłaty są symboliczne, zazwyczaj yuan czyli 60 groszy za pół godziny lub godzinę. Zrobiono to w bardzo chiński sposób: puszczono wszystko na żywioł, nie tworząc ograniczeń, nie budując ścieżek ani nie wyznaczając parkingów. Teraz natomiast pojawiają się już pomysły, gdzie przyciąć i jak ukrócić nadużycia, bo stosy rowerów rzuconych na poboczu są częstym widokiem. Ale zupełnie zmieniło to sposób spędzania czasu i poruszania się po mieście. Kiedyś w sobotę późnym wieczorem, nie chcąc łapać ostatniego autobusu i przesiadać się dwa razy, po wyjściu z teatru zlokalizowałam najbliższy rower sieci, w której mam konto, wsiadłam i przeciskając się przez tłum nad rzeką dojechałam do domu. Kiedy o 23 zaparkowałam przy bramie, pilnujący nas wartownicy mało nie powypadali ze swoich budek.

Wprawdzie idea ścieżek nie przyjęła się przesadnie, jest ich mało, a po tych, które są, łażą ludzie i jeżdżą motorki, ale grzechem byłoby narzekać. I zaprawdę powiadam Wam, nie mam pojęcia, jak to wyglądało wcześniej bez rowerów.

rowery

A płaci się za to wszystko WeChatem. Niemal wszystko inne także robi się WeChatem. Nieposiadanie konta WeChat równa się wykluczeniu towarzyskiemu, informacyjnemu i praktycznemu. Wyjściowo (czyli ze trzy lata temu...) WeChat był komunikatorem, takim chińskim Facebookiem. Ale nawet jeśli fb był inspiracją, jak to zwykle bywa w Chinach, efekt został udoskonalony i jest o generację bardziej zaawansowany. WeChat łączy w sobie cechy fb (można zawieszać swoje posty, zdjęcia, wrzucać artykuły, ludzie je mogą polubić albo skomentować), WhatsAppa lub Messengera (komunikacja w czasie rzeczywistym lub wysyłanie wiadomości), twittera (choć do tego raczej służy weibo), blika, czy jak tam się nazywa elektroniczny portfel itd. Jednocześnie nie można podejrzeć, jakich nasi znajomi mają znajomych (widać tylko komentarze umieszczane przez wspólnych znajomych), można łatwo ukryć chwile zarówno swoje, jak i znajomych, zwłaszcza jeśli mają skłonności do informowania, że wstali i zjedli na śniadanie jajko sadzone. Można korzystać z wielu aplikacji nie instalując ich. Wszystkie sklepy internetowe mają wersje mobilne.

Prawdziwy przełom przyszedł jednak wraz z elektronicznym portfelem. Trzeba w tym celu podpiąć kartę bankową, ale potem można już wszystko, od płacenia za wypożyczenie roweru przez zakupy wszędzie, po transfery między ludźmi. Jest też oczywiście opcja wysyłania hongbao, czerwonych kopert, ale aby chcieć z tego korzystać i czerpać radość trzeba jednak być Chińczykiem. Można zasilać sobie telefon, kupować bilety na metro. Niezbędny jest przy tym zdrowy rozsądek, czyli nietrzymanie na karcie wszystkich swoich oszczędności, a jedynie kwoty na bieżące wydatki. Chińczycy są pomysłowi na każdym polu i oszustwa oraz kradzieże WeChatowych pieniędzy się zdarzają. Dla mnie jednak, oprócz praktycznego wymiaru, przeciekawe jest oglądać tempo tych zmian. W tej chwili już prawie nikt nie używa kart, a gotówki też coraz rzadziej. Oczywiście jest też We Chat fantastycznym narzędziem śledzenia społeczeństwa, które poddaje się temu całkowicie dobrowolnie. Historie rozmów z WeChata są zresztą powszechnie już używanym dowodem w sądach.

Wykluczenie cyfrowe? Oczywiście, tak jak oczywiste są ogromne dysproporcje między miastem a wsią, między południowym wschodem a północnym (i południowym) zachodem kraju. Nieco ponad połowa Chińczyków ma dostęp do internetu i tylu jest użytkowników WeChata.

A kobieta z pietruszką na szczęście wróciła. Następnego dnia znalazłam jej garaż otwarty, wyciągnęłam wiecheć z lodu, zapłaciłam 3 yuany i odeszłam uspokojona (u Araba na Xiaobei za małą tackę musiałabym zapłacić trzy razy tyle). Dynamika dynamiką, a pewne rzeczy powinny pozostać na swoim miejscu.

 

 

© Pewnego razu w Chinach
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci